Stredná odborná škola obchodu a služieb Zlaté Moravce v spolupráci so Vzdelávacím centrom Múzea SNP v Banskej Bystrici a neziskovou organizáciou SHALOM Zlaté Moravce pripravili slávnostné otvorenie dokumentárnej výstavy „Osudy rasovo prenasledovaných na Slovensku v rokoch 1939 – 1945“, ktorá sa uskutočnila dňa 22. marca 2022 o 10.00 hod. v priestoroch auly Strednej odbornej školy obchodu a služieb Zlaté Moravce.
Výstava sa zaoberá etapami rasového prenasledovania obyvateľstva na Slovensku a v Zlatých Moravciach v rokoch 1939 - 1945, pričom akcent kladie predovšetkým na riešenie židovskej otázky. Ide o putovnú výstavu, určenú základným a stredným školám, ktorá využíva metódu a formu rovesníckeho sprevádzania.
Lektormi výstavy sú študenti našej školy, ktorí sa pripravovali pod vedením PhDr. Jany Odrobiňákovej a Mgr. Lucie Sotákovej, PhD., zo Vzdelávacieho centra Múzea SNP v spolupráci s predsedom neziskovej organizácie SHALOM p. Ľudovítom Chládekom.
Výstava bola obohatená o 10 portrétov a dokumentárny film od Mgr.art. Jany Viktorovej z cyklu "Vymazaní".
Výstava približuje najtragickejšiu udalosť v novodobej histórii Európy. Je veľmi dôležité, zvlášť v dnešnej dobe, aby súčasná mladá generácia poznala aj túto časť dejín a nikdy nedovolila, aby sa niečo podobné zopakovalo. Ľudia zabúdajú. Nedovoľme zabudnúť na túto tragédiu a poučme sa z histórie. Nedovoľme, aby niekto rozhodoval: "Kto prežije a kto kráča na istú smrť?"
Už pri inštalácii a príprave tejto výstavy nám veľmi pomohli študenti našej školy, ktorí mali možnosť bližšie sa s danými faktami oboznámiť. A práve toto poznanie by sme chceli rozšíriť medzi študentov a žiakov stredných a základných škôl. Pri tejto príležitosti srdečne pozývame žiakov a ich učiteľov na návštevu výstavy.
Pomôžme im spolu nezabudnúť!