Školský poriadok
Stredná odborná škola obchodu a služieb, Ul. SNP 5, 953 01 Zlaté Moravce
ŠKOLSKÝ PORIADOK
Tento interný predpis bol prerokovaný na pedagogickej rade dňa 31.augusta 2018, odsúhlasený v Rade školy pri SOŠ o a s v Zlatých Moravciach dňa 18. októbra 2018 a je platný od 22. októbra 2018.
PaedDr. Štefan Halgaš
riaditeľ školy
OBSAH
I.Úvodné ustanovenie
II.Všeobecná časť
-
- Pravidlá správania žiakov
- Opatrenia vo výchove
- Riešenie situácie a postup pri porušení školského poriadku školy konzumáciou alkoholu a návykových látok
- METÓDY, FORMY A KRITÉRIÁ HODNOTENIA ŽIAKOV
- Uvoľňovanie žiakov z vyučovania
III. Školský poriadok na úseku teoretického vyučovania
- Organizácia vyučovacích hodín
IV. Školský poriadok na úseku praktického vyučovania
- Organizácia odborného výcviku
- Povinnosti majstra OV vykonávajúceho dozor v šatni
- Osobitné povinnosti žiakov na odbornom výcviku
- Organizovanie školských výletov a exkurzií
- Všeobecné a záverečné ustanovenia
I. ÚVODNÉ USTANOVENIE
Školský poriadok vydáva riaditeľ školy v súlade so zákonom NR SR č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov a platí pre všetkých zamestnancov a žiakov školy.
Stredná odborná škola obchodu a služieb zabezpečuje vo svojej výchovno-vzdelávacej činnosti teoretické a praktické vyučovanie v študijných a učebných odboroch schválených Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR.
Teoretické vyučovanie a praktické vyučovanie sa uskutočňuje podľa schválených školských vzdelávacích programov.
II. VŠEOBECNÁ ČASŤ
- PRAVIDLÁ SPRÁVANIA ŽIAKOV
Každý žiak reprezentuje školu a preto sa správa a koná tak, aby šíril jej dobré meno na verejnosti.
-
- Práva žiakov:
Žiak má právo:
-
-
- na rovnoprávny prístup ku vzdelávaniu.
- na bezplatné vzdelanie na strednej škole v štátnom jazyku a materinskom jazyku v rozsahu ustanovenom školským zákonom.
- na individuálny prístup rešpektujúci jeho schopnosti a možnosti, nadanie a zdravotný stav v rozsahu ustanovenom školským zákonom.
- na kvalitnú výchovu vo zvolenom študijnom alebo učebnom odbore
- byť oboznámený s výsledkom každej klasifikácie. Byť informovaný o výchovných opatreniach, má právo objasniť svoje konanie pred udelením výchovného opatrenia, obhajovať sa, ak sa prejednáva jeho priestupok voči školskému poriadku.
- ak žiak alebo zákonný zástupca má pochybnosti o správnosti klasifikácie na konci prvého alebo druhého polroka, môže do troch pracovných dní odo dňa vydania vysvedčenia písomne požiadať riaditeľa školy o vykonanie komisionálnej skúšky. Preskúšať žiaka nemožno, ak bol v klasifikačnom období z tohto vyučovacieho predmetu hodnotený na základe komisionálnej skúšky.
- žiadať o komisionálnu (opravnú) skúšku, ak má na konci druhého polroka nedostatočný prospech najviac z dvoch povinných vyučovacích predmetov. Na základe písomnej žiadosti môže po rozhodnutí riaditeľa školy vykonať z týchto predmetov opravnú skúšku. Ak nevykonal úspešne opravnú skúšku, má právo žiadať riaditeľa školy o povolenie opakovať ročník. O opakovaní ročníka žiaka rozhoduje riaditeľ školy na základe posúdenia jeho vzdelávacích výsledkov a dôvodov, ktoré uvedie plnoletý žiak vo svojej písomnej žiadosti, alebo ktoré uvedie v písomnej žiadosti jeho zákonný zástupca.
- na prestup na inú strednú školu. Prestup povoľuje riaditeľ strednej školy, na ktorú sa žiak hlási.
- na zmenu študijného/učebného odboru. Zmenu povoľuje riaditeľ strednej školy spravidla na začiatku školského roka. Podmienkou pre zmenu študijného alebo učebného odboru je vykonanie rozdielových skúšok, obsah, rozsah a termín určí riaditeľ školy. Zmena z učebného odboru na študijný odbor nie je povolená vzhľadom na to, že žiak nekonal prijímacie pohovory.
- na prerušenie štúdia, ak splnil povinnú školskú dochádzku. Riaditeľ školy môže povoliť prerušenie štúdia žiakovi na žiadosť jeho zákonného zástupcu, ak ide o plnoletého žiaka, na jeho žiadosť, najviac na tri roky.
- zanechať štúdium po ukončení povinnej školskej dochádzky, o čom písomne oboznámi riaditeľa školy; ak je žiak maloletý, písomné oznámenie podá jeho zákonný zástupca.
- po ukončení posledného ročníka dobrovoľne konať ústnu maturitnú skúšku aj z ďalšieho predmetu v skúšobnom období v zmysle Vyhlášky o ukončovaní štúdia na stredných školách.
- na bezplatné zapožičanie učebníc a učebných textov na povinné vyučovacie predmety.
- na úctu k jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnostnej a etickej príslušnosti.
- na organizáciu výchovy a vzdelávania primeranú jeho veku, schopnostiam, záujmom, zdravotnému stavu a v súlade so zásadami psychohygieny.
- na zabezpečenie ochrany proti fyzickému, psychickému a sexuálnemu násiliu.
- žiak so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami má právo na výchovu a vzdelávanie s využitím špecifických foriem a metód, ktoré zodpovedajú jeho potrebám a na vytvorenie nevyhnutých podmienok, ktoré túto výchovu a vzdelávanie umožňujú.
- žiadať o sociálnu výpomoc v odôvodnených prípadoch.
- zapojiť sa do niektorej z foriem záujmového vzdelávania podľa vlastného záujmu, podporiť činnosť krúžku odovzdaním vzdelávacieho poukazu.
- na zastúpenie v rade školy a v žiackom parlamente.
- ak žiak, alebo jeho zákonný zástupca má pocit, že práva žiaka nie sú dostatočne rešpektované, alebo sa nedodržuje školský poriadok, môže sa so žiadosťou o nápravu obrátiť na triedneho učiteľa alebo riaditeľa školy.
-
-
- Žiaci majú tieto povinnosti:
- osvojovať si vedomosti a zručnosti a získavať návyky poskytované strednou školou, pripravovať sa na tvorivú prácu a odbornú činnosť v povolaní.
- osvojovať si zásady humanity, demokracie a správať sa podľa nich, byť disciplinovaní, plniť pokyny pedagogických pracovníkov a iných pracovníkov školy a správať sa v škole i mimo nej disciplinovane a slušne. Pravidelne a svedomito sa pripravovať na vyučovanie.
- chrániť vlastné zdravie i zdravie iných, dbať o čistotu a poriadok a pomáhať pri udržiavaní poriadku v škole a jej okolí. Byť v škole vhodne a čisto oblečení a upravení.
- šetriť školské zariadenie, chrániť ho pred poškodením a hospodárne zaobchádzať s učebnicami a učebnými pomôckami. Ak žiak úmyselne alebo z nedbanlivosti poškodí spoločný majetok školy, je povinný škodu nahradiť.
- dodržiavať vyučovací čas, rozsah prestávok a plniť ďalšie pokyny školského poriadku školy.
- žiak je povinný nosiť do školy všetky potrebné učebné pomôcky na vyučovanie.
- vykonávať a rešpektovať nariadenia všetkých vyučujúcich bez ohľadu na to, či ho učia alebo nie, tiež zamestnancov školy.
- udržiavať učebne v čistote a poriadku (nerozhadzovať papiere a odpadky, urobiť poriadok v lavici i pod ňou, po poslednej vyučovacej hodine vyložiť stoličky).
- počas trvania školských exkurzií, výletov, zájazdov a pod. musí rešpektovať školský poriadok a riadiť sa pokynmi pedagogického dozoru.
- ak vstúpi do triedy dospelá osoba, žiaci ju pozdravia postavením sa. Výnimku tvorí len práca s výpočtovou technikou a činnosť na OV a OPX.
- počas vyučovania žiak nesmie opustiť budovu školy a pracovisko OV bez dovolenia vyučujúceho, triedneho učiteľa a majstra OV. Tento zákaz platí aj počas prestávok.
- žiak je povinný na telesnú výchovu nosiť cvičebný úbor podľa pokynov vyučujúceho. Necvičiaci žiak je povinný prísť na hodinu telesnej výchovy a riadiť sa pokynmi vyučujúceho.
- potvrdenie o ošetrení lekárom musí žiak bez zbytočného odkladu odovzdať triednemu učiteľovi. Zo školy môže odísť s vedomím triedneho učiteľa, prípadne iného vyučujúceho alebo majstra OV na priepustku. V prípade PN oznámiť triednemu učiteľovi, majstrovi OV do 3 dní dĺžku jej trvania.
1.3. Zákonný zástupca má právo :
-
-
- oboznámiť sa s výchovno-vzdelávacím programom školy
- byť informovaný o výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa písomnou, elektronickou, telefonickou formou alebo individuálnym kontaktom.
- na poskytnutie poradenských služieb v oblasti výchovy a vzdelávania výchovnou poradkyňou
- zúčastňovať sa výchovy a vzdelávania po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy
- byť prítomný na komisionálnom preskúšaní svojho dieťaťa po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy.
-
1.4. Zákonný zástupca je povinný
-
-
- vytvoriť pre žiaka podmienky na prípravu, výchovu a vzdelávanie v škole a na plnenie školských povinností
- dbať na kultúrne a sociálne zázemie žiaka a rešpektovať jeho špeciálne výchovnovzdelávacie potreby
- informovať školu o zmene zdravotnej spôsobilosti žiaka, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania
- nahradiť škodu, ktorú žiak úmyselne zavinil
- zabezpečiť, aby žiak dochádzal do školy pravidelne a včas, oznámiť bez zbytočného odkladu príčinu neprítomnosti na vyučovaní
- spolupracovať s vedením školy a pedagogickými zamestnancami pri riešení výchovnovzdelávacích problémov
- zúčastňovať sa triednych schôdzok rodičovského združenia a na vyzvanie sa dostaviť do školy.
-
1.5. Povinnosti týždenníkov:
- prichádzať medzi prvými žiakmi triedy na vyučovanie. V prípade zistenia závad tieto nahlásiť svojmu triednemu učiteľovi, ak tento nie je prítomný, potom vyučujúcemu na prvej hodine.
- počas vyučovacieho dňa udržovať čistú tabuľu, pred vyučovaním obstarať kriedu v primeranom množstve na celý vyučovací deň.
- na požiadanie vyučujúceho, MOV nahlásiť mená neprítomných žiakov.
- počas prestávok podľa potreby vetrať učebňu, upozorňovať spolužiakov na nevhodné správanie, udržovať poriadok v učebni .
- pomáhať vyučujúcim zabezpečiť pomôcky IKT.
- po skončení poslednej hodiny dbať na vyloženie všetkých stoličiek v učebni, vyzbieranie všetkých papierov a iných odpadkov a uloženie do odpadkových nádob.
1.6. Žiakom je zakázané:
- fajčiť v priestoroch školy ako i v jej blízkom okolí (priľahlé a prístupové chodníky, dvor a pod.).
- nosiť, prechovávať a užívať nelegálne drogy.
- prinášať do školy alebo na činnosti organizované školou alkoholické nápoje a iné zdraviu škodlivé látky, používať ich v škole alebo pri činnostiach organizovaných školou.
- prinášať do školy alebo na činnosti organizované školou veci, ktoré ohrozujú život a zdravie (zbrane, nože, opiáty, drogy a pod.).
- prinášať do školy alebo na činnosti organizované školou veci, ktoré by mohli rozptyľovať pozornosť ostatných žiakov na vyučovaní /napr. mať zapnuté mobilné telefóny/.
- propagovať politické strany, hnutia a názory, ktoré smerujú, alebo priamo nabádajú k rasovej a etnickej nenávisti, národnostnej a náboženskej neznášanlivosti a k podnecovaniu xenofóbii.
- prejavovať voči svojmu okoliu rôzne formy diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu či intolerancie. Nosiť symboly vyjadrujúce rasizmus, antisemitizmus a iné znaky intolerancie.
- páchať také činy, ktorými by bola ohrozená mravná výchova ostatných žiakov a dobré meno
školy (napr. nevhodné správanie sa na verejnosti a pod.).
- Zneužívať informačné prostriedky na vznik, podporu a šírenie rôznych sociálno-patologických javov ( prejavy diskriminácie, násilia a pod.)
- Urážlivo a drzo sa správať voči pedagogickým i nepedagogickým pracovníkom školy.
- Vstupovať do zborovne, kabinetov a ostatných administratívnych miestností školy bez vedomia vyučujúcich a prevádzkových zamestnancov školy.
- Zdržiavať sa počas vyučovacej povinnosti mimo školy s výnimkou nevyhnutne potrebného času na návštevu lekára, prípadne inej ospravedlnenej neprítomnosti.
Nedodržiavanie týchto pokynov bude posudzované ako porušenie školského poriadku školy a podľa závažnosti a opakovania previnení potrestané napomenutím, pokarhaním, zníženým stupňom zo správania, prípadne vylúčením zo školy.
Závažné prípady škola postúpi policajným orgánom na prešetrenie.
2. OPATRENIA VO VÝCHOVE
2.1. Za vzorné správanie, za vzorné plnenie povinností alebo za statočný čin možno žiakovi udeliť pochvalu alebo iné ocenenie.
2.2. Pochvalu alebo iné ocenenie udeľuje žiakom triedny učiteľ, majster odbornej výchovy, riaditeľ strednej školy alebo ich môže udeliť aj iná organizácia. Pochvala sa udeľuje spravidla na zhromaždení triedy alebo školy.
Žiakom môžu byť udelené tieto pochvaly:
- pochvala triednym učiteľom, MOV : za prospech s vyznamenaním, za pomoc triednemu učiteľovi, resp. vyučujúcemu ,za dochádzku
- pochvala riaditeľom školy: za 100 % dochádzku žiaka do školy, za prospech s vyznamenaním, za reprezentáciu školy, za vykonanie mimoriadnych činov,
- vecná odmena za reprezentáciu školy v okresných, krajských, republikových a medzinárodných súťažiach.
2.3. Žiakom možno podľa závažnosti previnenia uložiť niektoré z týchto opatrení:
a) napomenutie alebo pokarhanie od triedneho učiteľa, majstra odbornej výchovy
b) pokarhanie od riaditeľa školy
- ak splnili povinnú školskú dochádzku, môže im riaditeľ školy po prerokovaní v pedagogickej rade uložiť aj podmienečné vylúčenie zo štúdia alebo vylúčenie zo štúdia
- každý žiak, ktorého počas vyučovania polícia nájde mimo budovy školy (reštaurácia, park a pod.) môže byť podmienečne vylúčený zo štúdia.
2.4. Ak žiak svojím správaním a agresivitou ohrozuje bezpečnosť a zdravie ostatných žiakov, ostatných účastníkov výchovy a vzdelávania alebo narúša výchovu a vzdelávanie do takej miery, že znemožňuje ostatným účastníkom výchovy a vzdelávania vzdelávanie, riaditeľ školy alebo školského zariadenia, okrem špeciálnych výchovných zariadení môže použiť ochranné opatrenie, ktorým je okamžité vylúčenie žiaka z výchovy a vzdelávania, umiestnením žiaka do samostatnej miestnosti za prítomnosti pedagogického zamestnanca.
Riaditeľ školy bezodkladne privolá: a) zákonného zástupcu
-
-
- zdravotnú pomoc
- príslušníka polície
-
-
- Riaditeľ strednej školy rozhoduje o uložení výchovných opatrení podľa § 5 ods. 4 písm. j zákona č. 596/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov.
-
- Opatrenia vo výchove udelené neplnoletým žiakom oznámi riaditeľ školy ich zákonným zástupcom.
-
- Porušenie školského poriadku školy sa posudzuje nasledovne:
- 3 závažné zápisy v triednej knihe – 2. stupeň zo správania
- 6 závažných zápisov v triednej knihe – 3. stupeň zo správania
- 10 a viac závažných zápisov – 4. stupeň zo správania a podmienečné vylúčenie zo štúdia
2.8.Ak má žiak neospravedlnenú absenciu v klas. období ,posudzuje sa nasledovne:
a) do 6 vyučovacích hodín
pokarhanie triednym učiteľom
b) 7- 10 vyučovacích hodín
pokarhanie riaditeľom školy
c) 11 - 30 vyučovacích hodín
II. stupeň zo správania
d) 31 - 70 vyučovacích hodín
III. stupeň zo správania
e) 71 – 100 vyučovacích hodín
IV. stupeň – podmienečné vylúčenie zo školy
f) nad 100 vyučovacích hodín
vylúčenie zo školy.
2.9.Neospravedlnená účasť na vyučovaní žiaka plniaceho si povinnú školskú dochádzku trvajúcu viac ako 15 vyučovacích hodín v mesiaci oznámi triedny učiteľ prostredníctvom riaditeľa školy príslušnému orgánu štátnej správy a obci, v ktorej má zákonný zástupca žiaka trvalý pobyt §10, §11, zákona č.596/2003 Z.z..
2.10.Ak dôjde zo strany žiaka ku krádeži alebo úmyselnému poškodeniu akéhokoľvek majetku, je zákonný zástupca žiaka povinný túto škodu nahradiť.
2.11.V prípade ďalšieho závažného porušenia školského poriadku školy bude po prerokovaní v pedagogickej rade uložené opatrenie vo výchove podľa závažnosti previnenia až vylúčením zo štúdia.
2.12.Opatrenia vo výchove udelené žiakom NŠ :
- Za nevhodné správanie a porušovanie školského poriadku školy urobiť zápis triednym učiteľom, vyučujúcim do TK, riaditeľom resp. zástupcom školy
- Po 3 zápisoch do TK urobiť pohovor so zápisom u výchovného poradcu, môže byť navrhnuté podmienečné vylúčenie žiaka zo štúdia.
Podmienečné vylúčenie zo školy:
- za viac ako 71 hodín neospravedlnenej absencie,
- za prinášanie do školy, alebo na činnosti organizované školou veci ohrozujúce život a zdravie žiakov a učiteľov,
- za viacnásobné porušenie zákazu fajčenia, požívania alkoholických nápojov a iných druhov toxikománie v školských priestoroch a na školských akciách, d) za znemožnenie vyučovacieho procesu a prevádzky školy,
- za krádež
- za úmyselné ublíženie na zdraví,
- za šikanovanie a vydieranie,
- za vandalizmus,
- za prejavy rasovej neznášanlivosti,
- za zvlášť hrubé, alebo opakujúce sa neslušné správanie voči zamestnancom školy.
Vylúčenie zo školy:
- za nesplnenie podmienky uloženej pri podmienečnom vylúčení zo školy,
- za zvlášť závažné alebo opakujúce sa priestupky uvedené v bode e a f.
Osobitne (podľa prílohy č. 1) sa bude postupovať ak žiak:
- je trestne stíhaný
- užíva a šíri nelegálne drogy
- šikanuje spolužiakov.
Trestné stíhanie
Ak je žiak trestne stíhaný pre trestný čin, alebo pre podozrenie z trestného činu, bude mu uložené podmienečné vylúčenie zo štúdia do uzavretia prípadu. V prípade spáchania trestného činu, môže byť žiak vylúčený zo štúdia.
Užívanie a šírenie nelegálnych drog
Ak žiak príde na vyučovanie pod vplyvom drog a potvrdí sa závislosť na drogách, žiak bude vylúčený zo štúdia na škole do doby úspešného vyliečenia zo závislosti. Po vyliečení mu škola na jeho žiadosť umožní doštudovať. V prípade, že sa závislosť na drogách nepotvrdí, bude nasledovať riaditeľské pokarhanie a znížená známka zo správania na stupeň 2 /uspokojivé/. Ak žiak príde druhýkrát na vyučovanie pod vplyvom drogy, bude vylúčený zo štúdia na škole. V prípade šírenia nelegálnych drog bude žiak vylúčený zo štúdia na škole.
Šikanovanie
Prípady šikanovania sa budú riešiť individuálne a budú o tom informovaní rodičia šikanujúcich žiakov. Ak majú charakter trestného činu, bude to oznámené polícii. Pri šikanovaní sa bude posudzovať, či ide o prvý prípad alebo opakovaný a tiež sa posúdi intenzita prípadu šikanovania.
- Pri opakovaných bitkách, vydieraní, ponižovaní, psychickom terore a pod. bude šikanujúci žiak
vylúčený.
- Pri opakovaných nadávkach, zosmiešňovaní, hanlivých prezývkach a pod. bude šikanujúci žiak podmienečne vylúčený.
V prípade, že to bude prvý prípad šikanovania týmto žiakom, bude sa posudzovať intenzita prípadu:
- bitka s vážnymi následkami, okradnutie a pod. - podmienečné vylúčenie až vylúčenie,
- posmievanie, nadávky, urážky, ohováranie - pokarhanie riaditeľom, znížená známka zo správania.
3. RIEŠENIE SITUÁCIE A POSTUP PRI PORUŠENÍ ŠKOLSKÉHO PORIADKU KONZUMÁCIOU ALKOHOLU A NÁVYKOVÝCH LÁTOK
3.1 Alkohol
Postup pri porušení školského poriadku školy konzumáciou alkoholu:
- Žiaka, ktorý je podozrivý, že je pod vplyvom alkoholu, užíva alkohol v škole alebo školskom zariadení vyzve pedagogický pracovník k dychovej skúške prístrojom, ktorým sa určí objemové percento alkoholu v dychu
- Pri skúške je prítomný svedok (svedkovia)- napr. ďalší pedagogický pracovník alebo triedny učiteľ
- O skúške sa vyhotoví zápisnica (v prílohe), ktorú každý z prítomných podpíše
- Zápisnica sa pošle zákonnému zástupcovi (pri osobe do 18 rokov)
- Nasleduje prerokovanie porušenia na pedagogickej rade a uloženie výchovného opatrenia podľa §58 zákona NR SR č. 245/2008 Z. z.
- Výsledok sa oznámi zákonnému zástupcovi (pri osobe do 18 rokov).
Postup, ak sa žiak odmietne podrobiť dychovej skúške:
O tejto udalosti sa spíše zápisnica aj za prítomnosti svedkov. Pri stave opitosti, kedy je žiak ohrozený na živote alebo ohrozuje svoje okolie, závažným spôsobom narušuje školské vyučovanie voláme rýchlu zdravotnícku pomoc, prípadne aj políciu (ide o priestupok). Bezodkladne kontaktujeme zákonného zástupcu. Ak stav žiaka nevyžaduje zásah lekára, je zjavne pod vplyvom alkoholu, alebo požil alkoholický nápoj v čase vyučovania alebo na akcii organizovanej školou vyzve pedagogický pracovník žiaka k návšteve lekára, ktorý buď na základe odberu biologického materiálu, alebo podľa klinických príznakov určí stupeň opilosti (podľa zákona 219/1996 §5). Ak je výsledok pozitívny uhradí náklady osoba, ktorej sa to týka (rovnaký zákon, §5 odsek 7). Riaditeľ školy rozhodne o postihu (podľa zákona NR SR č. 245/2008 Z. z. §58 ). Zápisnica je zaslaná rodičom ako aj rozhodnutie o sankcii (pri osobe do 18 rokov). Ak sa osoba odmietne podrobiť takémuto vyšetreniu urobí sa o tomto zápisnica kde sa uvedú klinické príznaky, ktoré osoba vykazuje a ktoré vedú k podozreniu, že žiak pil alkoholický nápoj. Dôležitá je prítomnosť ďalšej osoby ako svedka. Pedagogická rada rozhodne o postihu podľa zákona NR SR č. 245/2008 Z. z., §58. Tento postup musí byť súčasťou školského poriadku, alebo osobitnej písomnej zmluvy medzi žiakom, rodičmi a školou.
Pred vyšetrením u lekára (v prípade, že pedagóg vyzve k vyšetreniu) musí mať škola podpísané tieto dokumenty:
- Súhlas rodiča a žiaka (ak je žiak plnoletý, tak len jeho súhlas) s lekárskym vyšetrením na zistenie alkoholu alebo iných návykových látok (v prílohe - Dohoda).
3.2. Stav ťažkej intoxikácie alkoholom a inými návykovými látkami
V prípade, že osoba sa správa neprimerane (ohrozuje zdravie iných, poškodzuje majetok, je agresívna), javí známky ťažkej intoxikácie alkoholom alebo inými návykovými látkami a v prípade ohrozenia života je škola povinná a oprávnená konať priamo a zabezpečiť zdravotnícke ošetrenie (neodkladná zdravotná starostlivosť podľa zákona č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti..., §2 a zákona NR SR č. 245/2008 Z. z. ). Preto bezodkladne voláme lekársku prvú pomoc. Podľa zákona č. 578/2004 Z. z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov, má poskytovateľ podľa §79 písmeno b) povinnosť poskytnú bez zbytočného odkladu každej osobe neodkladnú zdravotnú starostlivosť a na pokyn operačného strediska záchrannej zdravotnej služby poskytnúť súčinnosť poskytovateľovi záchrannej zdravotnej služby.
- § 80 tohto zákona v odseku 1 je uvedené, že zdravotnícky pracovník je povinný poskytovať bez meškania prvú pomoc každému, ak by bez takejto pomoci bol ohrozený jeho život alebo bolo ohrozené jeho zdravie, a ak je to nevyhnutné, zabezpečiť podľa potreby ďalšiu odbornú zdravotnú starostlivosť. Zákon č. 576/2004 Z. z. §11 v odseku (11) hovorí, že každý je povinný poskytnúť alebo sprostredkovať nevyhnutní pomoc každej osobe, ktorá je v nebezpečenstve smrti alebo javí známky závažnej poruchy zdravia, ak tým závažným spôsobom neohrozí svoj život alebo zdravie.
3.3. Podozrenie na užívanie nelegálnych návykových látok
Problémom tejto oblasti sú možnosti detekcie užívania návykovej látky vtedy, ak sa nejedná o intoxikáciu, ktorá ohrozuje zdravie užívateľa. To znamená, že je pod vplyvom drogy, ale jeho stav nevyžaduje privolanie rýchlej zdravotníckej pomoci. Klasickým príkladom je žiak pod vplyvom marihuany. Má euforický stav a začervenané oči, charakteristicky zapácha. Napriek tomu, že vieme aj z klinických príznakov usúdiť, že sa jedná o intoxikáciu marihuanou, bez lekárskeho vyšetrenia nemáme dôkaz. Ako to vyriešiť?
Navrhovaný postup
Predpoklady pre uplatnenie navrhovaného postupu
- Škola má v školskom poriadku jasne vymedzený zákaz užívať prinášať, prechovávať, predávať drogy v škole a školskom areáli, by pod vplyvom návykovej látky a má uvedený presný postup, ako bude postupovať pri porušení uvedeného zákazu. Sú tam uvedené aj sankcie, ak sa študent odmietne podrobiť takémuto vyšetreniu a oboznámenie sa so školským poriadkom je podpísané študentom a jeho zákonným zástupcom.
- Škola má uzavretú zmluvu o ochrane pred toxikomániou medzi vedením školy študentom a jeho zákonným zástupcom, ktorá je podpísaná aj predsedom rodičovského združenia. Školský poriadok je schválený rodičovským združením.
- Škola má získané a podpisom potvrdené súhlasy s lekárskym vyšetrením.
Postup pri porušení tohto ustanovenia školského poriadku:
- Žiaka, ktorý je podozrivý, že je pod vplyvom drog, užíva drogy v škole alebo školskom zariadení, akcii organizovanej Školou vyzve pedagogický pracovník k návšteve lekára, alebo zdravotníckeho zariadenia (ak je to možné Centrum pre liečbu drogových závislostí /CPLDZ/), kde sa uskutoční odber a vyšetrenie biologického materiálu na zistenie alkoholu
alebo iných návykových látok (podľa zákona č. 219/1996 Z. z. §5)
- O situácii, ktorá viedla k návšteve lekára sa spíše zápisnica
- Zápisnica o porušení vnútorného poriadku školy a zápisnica o návšteve lekára sa zašle zákonnému zástupcovi
- V prípade pozitívneho výsledku nasleduje prerokovanie priestupku na pedagogickej rade a uloženie výchovného opatrenia podľa §58 zákona NR SR č. 245/2008 Z. z.
- Rozhodnutie pedagogickej rady o výchovnom opatrení sa zašle zákonnému zástupcovi (pri osobe do 18 rokov).
§ 4 .Osobitné povinnosti fyzických osôb
(1) Osoby vykonávajúce činnosť, pri ktorej by mohli ohroziť život, zdravie sebe alebo iným osobám alebo poškodiť majetok, nesmú požívať alkoholické nápoje alebo iné návykové látky pri vykonávaní tejto činnosti alebo pred jej vykonávaním, ak by počas tejto činnosti mohli byť ešte pod ich vplyvom (sem určite môžeme zaradiť žiakov na odbornej praxi, praktickom vyučovaní)
.§5 Vyšetrenie na zistenie alkoholu alebo iných návykových látok
- Príslušníci Policajného zboru, Vojenskej polície, Zboru väzenskej a justičnej stráže Slovenskej republiky, Železničnej polície Slovenskej republiky, Zboru ozbrojenej ochrany letísk a zamestnanci obecnej a mestskej polície (ďalej len "policajný orgán") sú oprávnení v rámci svojej pôsobností vyzvať osoby uvedené v § 4 ods. 1 na vyšetrenie na zistenie alkoholu alebo iných návykových látok.
- Policajný orgán je oprávnený vyzvať na vyšetrenie podľa odseku 1 aj iné osoby, ako sú uvedené v § 4 ods. 1, a to vtedy, ak je dôvodné podozrenie, že spôsobili sebe alebo inému ujmu na zdraví v súvislosti s požitím alkoholických nápojov alebo iných návykových látok.
Tu by sme sa mohli odvolať na to, že pri užití drogy môže dôjsť k ujme na zdraví, preto je policajný orgán oprávnený konať. V týchto prípadoch konáme BEZ SÚHLASU DOTKNUTEJ OSOBY. Rovnako bez súhlasu dotknutej osoby na výzvu príslušníka polície je urobené lekárske toxikologické vyšetrenie. V rámci konania o priestupku sa škola ako oznamovateľ priestupku legálne dozvie o výsledkoch toxikologického vyšetrenia. Ak sú výsledky pozitívne, vyvodí škola
dôsledky podľa vnútorného poriadku školy (výchovné opatrenia).
DOHODA
o opatreniach proti šíreniu legálnych a nelegálnych drog v školskom prostredí
Je uzavretá medzi týmito zmluvnými stranami:
PaedDr. Štefan Halgaš, riaditeľ, štatutárny zástupca
Stredná odborná škola obchodu a služieb, Ul. SNP 5, Zlaté Moravce
a
- ..................................................... ...............................................................
.....................................................
.....................................................
ako zákonným zástupcom maloletého/tej
meno: ........................................................................................, narodený/á: ....................................
Zmluvné strany sa dohodli na tomto znení dohody:
I.
Oboznámenie sa so školským poriadkom
V zmysle aktívneho prístupu školy v oblasti ochrany detí a mládeže pred sociálnopatologickými javmi, škola vymedzila v školskom poriadku opatrenia v oblasti detekcie užívania návykových látok v škole, školskom zariadení a na školských akciách. Zákonný zástupca svojím podpisom potvrdzuje oboznámenie sa s vnútorným poriadkom školy alebo školského zariadenia.
II.
Súhlas s lekárskym vyšetrením
Zákonný zástupca ako aj maloletý/á ....................................................................... v zmysle zákona 576/2004 § 6, súhlasí s lekárskym vyšetrením pri podozrení, že je maloletý/á pod vplyvom návykovej látky, vrátane alkoholu. Súhlas sa týka výlučne len lekárskeho vyšetrenia za účelom zistenia prítomnosti drog v organizme (toxikologickým vyšetrením biologického materiálu) podľa zákona č. 219/1996 § 5. Osoby oprávnené vyzvať k takémuto vyšetreniu sú v čl. 4 tejto zmluvy.
III.
Oboznámenie školy s výsledkami toxikologického vyšetrenia
Zákonný zástupca maloletého/tej ......................................................................... alebo
plnoletý/á žiak/žiačka v zmysle zákona č. 596/2003 Z. z. § 29, oboznámi školu alebo školské zariadenie s výsledkami toxikologického vyšetrenia, ak toto bolo vykonané na žiadosť školy pri podozrení, že bol žiak/žiačka pod vplyvom návykovej látky vrátane alkoholu v škole, a na školou organizovanom podujatí.
IV.
Oprávnenie vyzvať k lekárskemu vyšetreniu
Oprávnenie vyzvať k lekárskemu vyšetreniu za účelom zistenia prítomnosti návykových látok v organizme žiaka/žiačky má pedagogický pracovník (učiteľ, riaditeľ, zástupca riaditeľa, výchovný poradca, koordinátor prevencie) školy alebo školského zariadenia v prípade oprávneného podozrenia, že maloletý/á užil/a alebo je pod vplyvom návykovej látky počas školského vyučovania, akcie organizovanej školou alebo školským zariadením.
V.
Povinnosti zmluvných strán
- Škola sa zaväzuje bezodkladne informovať zákonných zástupcov maloletého/maloletej ........................................................... o uskutočnení lekárskeho vyšetrenia. Škola zašle zápisnicu o priebehu celej situácie.
- Žiak/žiačka ................................................................. sa zaväzuje absolvovať lekárske vyšetrenie po výzve pedagogickým pracovníkom podľa zásad uvedených v článku IV. tejto zmluvy. VI.
Sankcie
V prípade, že sa žiak/žiačka ............................................................................. odmietne podrobiť lekárskemu vyšetreniu za účelom zistenia prítomnosti návykových látok v organizme, spíše sa o celej udalosti zápisnica, zároveň sa bude toto porušenie zmluvy a školského poriadku považovať za porušenie školského poriadku zvlášť hrubým spôsobom. Riaditeľ na pedagogickej rade navrhne výchovné opatrenie podľa zákona č. 245/2008.
VII.
Záverečné ustanovenia
- Túto dohodu uzavreli zmluvné strany slobodne, vážne, žiaden z nich nekonal v tiesni, či omyle, ani za nápadne nevhodných podmienok. Zmluvné strany prehlasujú, že pred podpisom dohody sa s dohodou podrobne oboznámili, porozumeli jej obsahu a na znak súhlasu ju podpísali.
- Dohoda je uzavretá v troch rovnopisoch.
- Zmluva nadobúda platnosť dňom jej podpísania.
- Dohoda sa uzatvára na dobu určitú – dobu štúdia na škole, t.j. odo dňa podpisu zmluvy do
30. júna 20......... .
V Zlatých Moravciach dňa............................
…………………………………….. ………………………………………….
zákonný zástupca žiak
.........................................................
riaditeľ školy
4. METÓDY, FORMY A KRITÉRIÁ HODNOTENIA ŽIAKOV
4.1. Úvodné ustanovenia
- Pri stanovení interného predpisu „Metódy, formy a kritériá hodnotenia a klasifikácie žiakov
Strednej odbornej školy obchodu a služieb“ (ďalej škola) sa rešpektoval Metodický pokyn č. 21/2011 na hodnotenie a klasifikáciu žiakov stredných škôl ktorý vydalo Ministerstvo školstva Slovenskej republiky a zákon č. 245/2008 Z. z. z 22. mája 2008 o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých predpisov.
- Interný predpis „Metódy, formy a kritériá hodnotenia a klasifikácie žiakov Strednej odbornej školy obchodu a služieb“ podrobnejšie rozpracúva :
a/ hodnotenie a klasifikáciu správania žiakov
b/hodnotenie a klasifikáciu prospechu žiakov v jednotlivých predmetoch
c/celkové hodnotenie žiakov
d/postup pri komisionálnych skúškach
3.Zákonných zástupcov žiaka informuje priebežne o prospechu a správaní žiaka triedny učiteľ, alebo učitelia jednotlivých predmetov. V prípade výrazného zhoršenia prospechu alebo správania informuje zákonných zástupcov žiaka riaditeľ písomne.
4.Predmetom systematického hodnotenia žiaka je úroveň dosiahnutých vedomostí a zručností podľa platných učebných osnov a vzdelávacích štandardov.
Hodnotenie a klasifikácia preukázaného výkonu žiaka v príslušnom predmete nemôžu byť znížené na základe správania žiaka.
4.2. Zásady hodnotenia a klasifikácie správania žiakov
- Klasifikáciu správania žiaka navrhuje triedny učiteľ po prerokovaní s učiteľmi a schvaľuje riaditeľ školy po prerokovaní v pedagogickej rade.
- Pri hodnotení a klasifikácii správania žiaka sa zohľadňuje plnenie ustanovení školského poriadku a vnútorných predpisov školy. Pri klasifikácii správania sa v jednotlivých prípadoch prihliada na zdravotný stav žiaka.
- Správanie žiaka sa klasifikuje podľa nasledovných kritérií:
Stupeň 1 – veľmi dobre – žiak dodržiava ustanovenia školského poriadku a vnútorných predpisov školy a riadi sa nimi. Dodržuje morálne zásady a pravidlá spolunažívania v kolektíve a vo vzťahu k učiteľom. Ojedinele sa môže dopustiť menej závažných previnení.
Stupeň 2 – uspokojivé – správanie žiaka je v súlade s ustanoveniami školského poriadku a vnútorných predpisov školy, morálnymi zásadami a pravidlami spolunažívania vzhľadom k spolužiakom a učiteľom. Žiak sa dopustí závažnejšieho priestupku alebo sa opakovane dopúšťa menej závažných priestupkov voči ustanoveniu školského poriadku – má neospravedlnené 11 - 30 jednotlivých vyučovacích hodín, má viac ako 3 závažné zápisy v triednej knihe alebo ústnych sťažností pedagógov a ostatných zamestnancov školy prednesených na pedagogickej rade.
Stupeň 3 – menej uspokojivé – žiak sa dopustí závažného priestupku voči školskému poriadku a vnútorným predpisom školy alebo sa aj po udelení druhého stupňa klasifikácie správania dopúšťa závažnejších priestupkov voči morálnym zásadám a pravidlám spolunažívania, porušuje ľudské práva spolužiakov, pedagogických zamestnancov alebo ďalších osôb. Má 31 - 70 neospravedlnených jednotlivých vyučovacích hodín.
Stupeň 4 – neuspokojivé – správanie žiaka je v rozpore s ustanoveniami školského poriadku a vnútorných predpisov školy, s právnymi a etickými normami spoločnosti, výrazne porušuje ľudské práva spolužiakov, pedagogických zamestnancov alebo ďalších osôb. Dopustí sa závažných previnení, ktorými vážne ohrozuje výchovu ostatných žiakov. Zámerne narúša činnosť žiackeho kolektívu. Má neospravedlnených 71 - 100 jednotlivých vyučovacích hodín. Za závažné previnenia sa považuje:
-fajčenie v areáli školy a na školských podujatiach aj mimo areálu školy
-prechovávanie a používanie alkoholických nápojov, drog a iných návykových látok v areáli školy a na školských podujatiach aj mimo areálu školy
-krádež, alebo pokus o krádež
-úmyselné ublíženie na zdraví
-šikanovanie a vydieranie
-vandalizmus a výtržníctvo
-prejavy neznášanlivosti a diskriminácie (rodovej, rasovej, sexuálnej, vekovej, náboženskej, národnostnej a pod.)
-podvádzanie
-mimoriadne vulgárne správanie
-úmyselné poškodzovanie školského majetku, majetku žiakov a zamestnancov školy
-fyzické útoky na spolužiakov a zamestnancov školy
-hazardné hry v škole
-používanie mobilov na vyučovaní
-prezeranie morálne nevhodných internetových stránok v areáli školy
-používanie školskej IKT na súkromné účely bez vedomia príslušného vyučujúceho alebo vedenia školy
4. Klasifikácia správania žiaka sa zaznamenáva do katalógového listu
4.3. Všeobecné zásady hodnotenia a klasifikácie prospechu žiakov
1. Hodnotenie prospechu žiaka sa v rámci vzdelávania vykonáva podľa úrovne dosiahnutých výsledkov klasifikáciou týmito stupňami:
1 – výborný, 2 – chválitebný, 3 – dobrý, 4 – dostatočný, 5 – nedostatočný
- Riaditeľ oznámi v deň začiatku príslušného školského roka, ktoré predmety sa klasifikujú a ktoré sa neklasifikujú v súlade so školským vzdelávacím programom (ďalej ŠkVP).
- V predmetoch, ktoré sa neklasifikujú, sa v katalógovom liste žiaka a na jeho vysvedčení uvedie „absolvoval“ alebo „neabsolvoval“ v súlade s ŠkVP.
- Žiak má právo:
a) vedieť, čo sa bude hodnotiť b) dozvedieť sa výsledok
c) na objektívne hodnotenie
d) pri hodnotení a klasifikácii žiakov so zdravotným znevýhodnením je potrebné zohľadňovať zdravotné postihnutie žiaka a vychádzať zo záverov a odporúčaní školských poradenských
zariadení
- Vo výchovno-vzdelávacom procese sa vykonáva priebežná a súhrnná klasifikácia žiaka.
Priebežná sa uplatňuje pri hodnotení čiastkových výsledkov a prejavov žiaka. Súhrnná sa vykonáva na konci každého polroka.
- Podklady na hodnotenie a klasifikáciu prospechu žiaka získava učiteľ najmä týmito metódami, formami a prostriedkami:
- sledovaním stupňa rozvoja individuálnych osobnostných predpokladov a talentu
- sústavným sledovaním výkonov žiaka a jeho pripravenosti na vyučovanie
- rôznymi druhmi skúšok (ústne, písomné, grafické, praktické, pohybové, didaktické testy, prezentácie, účasť vo vedomostných a talentových súťažiach a olympiádach a pod.)
- konzultáciami s ostatnými pedagogickými zamestnancami a podľa potreby aj s výchovným poradcom, školským psychológom, alebo odbornými zamestnancami zariadení výchovného, psychologického a špeciálno-pedagogického poradenstva a prevencie
- e) rozhovormi so žiakom
6.Učiteľ vedie evidenciu o každom hodnotení žiaka v katalógovom liste žiaka a v internetovej žiackej knižke.
7.Učiteľ oznámi žiakovi výsledok každého hodnotenia a klasifikácie so zdôvodnením. Po ústnom vyskúšaní oznámi učiteľ výsledok hodnotenia ihneď. Výsledky hodnotenia písomných skúšok a praktických prác a prezentácií oznámi žiakovi a predloží k nahliadnutiu najneskôr do 14 dní.
9. Jednotlivé druhy písomných skúšok rozvrhne učiteľ rovnomerne na celý školský rok.
10.Termín písomnej práce, ktorá trvá viac ako 25 minút (tzv. „veľká“ písomka), učiteľ konzultuje s triednym učiteľom, ktorý koordinuje plán skúšania.
11.Pri ústnom skúšaní a hodnotenie písomnej práce, praktickej úlohy alebo prezentácie je vyjadrené známkou.
12. Podkladom pre súhrnnú klasifikáciu predmetu na konci klasifikačného obdobia sú:
a) známky z ústnych odpovedí
- známky z písomných prác, praktických úloh, prezentácií
- posúdenie faktorov a prejavov žiaka, ktoré majú vplyv na jeho školský výkon, žiak sa hodnotí komplexne, prihliada sa na systematickosť v práci žiaka, na jeho osobné a sociálne kompetencie, ako je zodpovednosť, snaha, iniciatíva, ochota a schopnosť spolupracovať, a to počas celého klasifikačného obdobia
14.Výsledný stupeň prospechu žiaka vo vyučovacom predmete určí vyučujúci.
V predmete, v ktorom vyučuje viac učiteľov, určia výsledný stupeň za klasifikačné obdobie príslušní učitelia po vzájomnej dohode.
15.Záverečné hodnotenie žiaka v príslušnom klasifikačnom období - na konci prvého a druhého polroku - vyjadruje výsledky jeho klasifikácie v povinných vyučovacích predmetoch podľa tohto predpisu a klasifikáciu jeho správania podľa tohto predpisu. Ak žiak nesplní kritériá hodnotenia podľa tohto predpisu, nebude môcť byť klasifikovaný.
16.Podľa § 57 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov a Čl. 24 Metodického pokynu MŠ SR č. 21/2011 na hodnotenie a klasifikáciu žiakov stredných škôl sa žiak môže klasifikovať aj podľa výsledkov komisionálnej skúšky.
17.Aby žiak mohol byť klasifikovaný v príslušnom klasifikačnom období, musí splniť kritériá hodnotenia v jednotlivých predmetoch určené týmto interným predpisom. V každom predmete je stanovený nevyhnutný minimálny počet a forma hodnotení (skúšky) za klasifikačné obdobie, tzv. povinné ústne a písomné skúšky, testy a samostatné práce.
18.Ak žiak neabsolvuje stanovený počet a formy hodnotenia (skúšky), alebo neodovzdá povinné samostatné práce, nebude môcť byť klasifikovaný.
V prípade, že zo závažných dôvodov nemohol toto hodnotenie (skúšky)vykonať, aktívnym prístupom si dohodne s príslušným vyučujúcim náhradný termín vykonania skúšky. Ak sa si náhradný termín s vyučujúcim nedohodne, alebo svojvoľným konaním nevykoná skúšku ani v náhradnom termíne, vyučujúci navrhne jeho komisionálne preskúšanie.
4.4. Celkové hodnotenie žiaka
- Žiak je hodnotený klasifikáciou.
- Celkové hodnotenie žiaka sa na konci prvého polroka a na konci druhého polroka vyjadruje na
vysvedčení takto:
- prospel s vyznamenaním
- prospel veľmi dobre
- prospel
- neprospel
3.Celkové hodnotenie žiaka na konci prvého a druhého polroka vyjadruje výsledky jeho klasifikácie v povinných vyučovacích predmetoch, ktoré sa klasifikujú a klasifikáciu jeho správania. Nezahŕňa klasifikáciu v nepovinných vyučovacích predmetoch.
4.Žiak prospel s vyznamenaním, ak ani v jednom povinnom vyučovacom predmete nemá stupeň prospechu horší ako chválitebný, priemerný stupeň prospechu z povinných vyučovacích predmetov nemá horší ako 1,5 a jeho správanie je hodnotené ako „veľmi dobré“.
5.Žiak prospel veľmi dobre, ak ani v jednom povinnom vyučovacom predmete nemá stupeň prospechu horší ako dobrý, priemerný stupeň prospechu z povinných vyučovacích predmetov nemá horší ako 2,0 a jeho správanie je hodnotené ako „veľmi dobré“.
6.Žiak prospel, ak nemá stupeň nedostatočný ani v jednom povinnom vyučovacom predmete.
7. Žiak neprospel, ak má z niektorého povinného vyučovacieho predmetu aj po opravnej skúške stupeň prospechu nedostatočný.
- Žiak, ktorý bol na konci druhého polroka hodnotený stupňom prospechu nedostatočný z viac ako dvoch povinných vyučovacích predmetov, môže opakovať ročník na základe rozhodnutia vydaného riaditeľom školy.
- Ročník opakuje aj žiak, ktorého nebolo možné klasifikovať ani v náhradnom termíne zo závažných objektívnych dôvodov, najmä zdravotných, dlhodobého pobytu v zahraničí.
- Ak nemožno žiaka vyskúšať a klasifikovať v riadnom termíne v prvom polroku, žiak sa za prvý polrok neklasifikuje. Riaditeľ školy určí na jeho vyskúšanie a klasifikovanie náhradný termín, a to spravidla tak, aby sa klasifikácia mohla uskutočniť najneskôr do dvoch mesiacov po skončení prvého polroku.
- Ak nemožno žiaka vyskúšať a klasifikovať v riadnom termíne v druhom polroku, žiak je klasifikovaný za toto obdobie spravidla v poslednom týždni augusta a v dňoch určených riaditeľom školy.
- Žiak, ktorý má na konci druhého polroku prospech nedostatočný najviac z dvoch povinných vyučovacích predmetov, môže na základe rozhodnutia riaditeľa školy vykonať z týchto predmetov opravnú skúšku.
- Termín opravných skúšok určí riaditeľ školy tak, aby sa opravné skúšky vykonali najneskôr do
31. augusta.
14.Žiakovi, ktorý zo závažných dôvodov nemôže prísť vykonať opravnú skúšku v určenom termíne, možno povoliť vykonanie opravnej skúšky najneskôr do 15. septembra.
15.Žiakovi, ktorý zo závažných dôvodov nemôže prísť vykonať skúšku v náhradnom termíne, možno povoliť vykonanie skúšky najneskôr do 15. októbra.
16.Žiak, ktorý bez závažných dôvodov nepríde na opravnú skúšku alebo na komisionálnu skúšku a neospravedlní sa sám alebo prostredníctvom svojho zákonného zástupcu najneskôr v deň konania skúšky, okrem skúšky podľa Čl. 5 ods. 1 písm c), sa klasifikuje z vyučovacieho predmetu, z ktorého mal vykonať opravnú skúšku alebo komisionálnu skúšku, stupňom prospechu nedostatočný.
4.5. Komisionálne skúšky
1. Žiak sa klasifikuje podľa komisionálnej skúšky, ak
- vykonáva rozdielovú skúšku
- je skúšaný v náhradnom termíne
- má on alebo jeho zákonný zástupca pochybnosti o správnosti klasifikácie
v jednotlivých predmetoch prvého a druhého polroka a do troch pracovných dní odo dňa získania výpisu klasifikácie prospechu a správania žiaka za prvý polrok alebo do troch pracovných dní odo dňa vydania vysvedčenia požiada riaditeľa školy o preskúšanie, ak príslušný predmet vyučuje riaditeľ, môže žiak alebo zákonný zástupca žiaka o preskúšanie požiadať orgán miestnej štátnej správy v školstve
- sa preskúšanie koná na podnet riaditeľa školy
- vykonáva opravné skúšky
- vykonáva skúšky podľa individuálneho učebného plánu
- bol oslobodený od povinnosti dochádzať do školy
- vykonáva skúšky pri plnení osobitného spôsobu školskej dochádzky
- vykonáva skúšky pri individuálnom vzdelávaní
- školská inšpekcia zistí nedostatky pri klasifikácii a nariadi komisionálne preskúšanie
- Ak nie je možné žiaka vyskúšať a klasifikovať v prvom polroku alebo v druhom polroku v riadnom termíne z predmetu, ktorý sa vyučuje aj v druhom polroku, žiak sa klasifikuje na základe výsledkov skúšky podľa ods.1 písm. b) – čiže je skúšaný v náhradnom termíne.
- Žiak, ktorého prospech najviac z dvoch povinných vyučovacích predmetov na
konci druhého polroka je nedostatočný, sa klasifikuje na základe výsledkov podľa ods.1 písm. e) – čiže vykonáva opravné skúšky.
- Žiak, ktorý bez závažných dôvodov nepríde na komisionálnu skúšku
a neospravedlní sa sám alebo prostredníctvom svojho zákonného zástupcu
najneskôr v deň konania skúšky okrem skúšky podľa ods.1 písm. c, sa klasifikuje z vyučovacieho predmetu, z ktorého mal vykonať komisionálnu skúšku, stupňom prospechu nedostatočný.
- Preskúšať žiaka podľa odseku 1 písm. c) možno len vtedy, ak v príslušnom klasifikačnom období ešte nebol z tohto vyučovacieho predmetu hodnotený na základe komisionálnej skúšky.
- O povolení vykonať komisionálnu skúšku podľa odseku 1 písm. a) až k) rozhodne riaditeľ školy.
Prítomnosť zákonného zástupcu žiaka na jeho komisionálnom preskúšaní povoľuje riaditeľ školy.
- Komisia pre komisionálne skúšky je najmenej trojčlenná. Skladá sa z:
- predsedu, ktorým je spravidla riaditeľ alebo ním poverený učiteľ
- skúšajúceho učiteľa, ktorým je spravidla učiteľ vyučujúci žiaka príslušný vyučovací predmet
- prísediaceho, ktorý spĺňa kvalifikačné predpoklady pre príslušný alebo príbuzný vyučovací predmet
8. Výsledok komisionálnej skúšky, ktorý vyhlási predseda komisie verejne v deň konania skúšky, je pre klasifikáciu žiaka konečný.
4.6. Ukončovanie výchovy a vzdelávania
1. Výchova a vzdelávanie je ukončované maturitnou alebo záverečnou skúškou. 2. Maturitná skúška z jednotlivých predmetov môže pozostávať z externej časti a internej časti.
- Žiak môže vykonávať maturitnú skúšku len z vyučovacích predmetov uvedených v učebnom pláne školy, v ktorých sa vzdelával.
- Žiak môže dobrovoľne konať maturitnú skúšku aj z ďalších predmetov. V riadnom skúšobnom období môže žiak dobrovoľne konať maturitnú skúšku najviac z dvoch predmetov.
- Žiak sa na maturitnú skúšku prihlási. Žiak posledného ročníka do 30. septembra písomne oznámi triednemu učiteľovi predmety a úroveň, ktoré si na maturitnú skúšku zvolil. Týka sa to aj dobrovoľnej maturitnej skúšky z ďalšieho predmetu. Žiak so zdravotným znevýhodnením oznámi aj spôsob vykonania maturitnej skúšky.
- Zmenu predmetov alebo zmenu spôsobov vykonania maturitnej skúšky, alebo dodatočne prihlásenie podľa ods. 5 žiak písomne oznámi triednemu učiteľovi najneskôr do 15. októbra. Riaditeľ školy môže v osobitných prípadoch – ak ide o dlhodobý pobyt v zahraničí, zdravotný stav, povoliť iný termín, najneskôr však do 31. januára.
- Formy externej a internej časti maturitnej skúšky, termíny konania maturitných skúšok, zloženie a náplň činnosti maturitných komisií, sú určené zákonom č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
- Klasifikácia žiaka na maturitnej skúške môže byť vyjadrená percentom úspešnosti alebo stupňom prospechu.
- Výsledky externej časti maturitnej skúšky a písomnej formy internej časti maturitnej skúšky oznámi riaditeľ školy žiakovi najneskôr desať dní pred termínom konania internej časti maturitnej skúšky.
- Ak sa hodnotenie internej časti maturitnej skúšky okrem jej písomnej formy podľa § 76 ods.5 zákona č. 245/2008 Z.z. výrazne odlišuje od dosiahnutých výsledkov žiaka počas jeho štúdia z predmetu maturitnej skúšky, pri výslednej známke internej časti maturitnej skúšky sa prihliada na stupne prospechu žiaka z tohto predmetu počas jeho štúdia.
- Žiak môže požiadať riaditeľa školy o nahliadnutie do písomnej práce a porovnať jej hodnotenie s kľúčom správnych odpovedí a pravidlami hodnotenia práce do piatich dní odo dňa, keď sa dozvedel o jej výsledku. Žiak môže podať
prostredníctvom riaditeľa školy písomné námietky voči hodnoteniu
- písomnej formy internej časti maturitnej skúšky podľa § 76 ods.5 zákona
č. 245/2008 Z.z. do ôsmich dní, keď sa o jej výsledku dozvedel, Štátnej školskej inšpekcii
- ďalších foriem internej časti maturitnej skúšky do ôsmich dní od jej vykonania Štátnej školskej inšpekcii
12. Ak je opodstatnená námietka voči hodnoteniu
- písomnej formy internej časti maturitnej skúšky, môže Štátna školská inšpekcia uložiť záväzný pokyn na odstránenie zistených nedostatkov
- ďalších foriem internej časti maturitnej skúšky, môže Štátna školská inšpekcia nariadiť komisionálne preskúšanie pri zistení nedostatkov pri klasifikácii za prítomnosti školského inšpektora.
13.Skúška sa koná pred predmetovou komisiou v pôvodnom zložení.,
14.Žiak úspešne vykonal maturitnú skúšku, ak úspešne vykonal maturitnú skúšku zo všetkých predmetov maturitnej skúšky.
15.Ak žiak neuspel na maturitnej skúške z dobrovoľného predmetu maturitnej skúšky, táto skutočnosť nemá vplyv na úspešné vykonanie maturitnej skúšky a na vysvedčení o maturitnej skúške sa neuvádza.
16.Ak žiak neuspel na maturitnej skúške z niektorých, najviac však z dvoch predmetov, neúspešne vykonal maturitnú skúšku. Školská komisia môže žiakovi povoliť konať opravnú skúšku z týchto predmetov alebo časti skúšky z týchto predmetov.
17.Žiak môže konať opravnú skúšku na jeho žiadosť najneskôr do troch rokov od ukončenia posledného ročníka strednej školy.
18.Ak žiak na opravnej skúške z niektorých predmetov neúspešne vykonal maturitnú skúšku alebo bol na opravnej skúške klasifikovaný stupňom 5 – nedostatočný, školská maturitná komisia môže žiakovi povoliť konať druhú opravnú skúšku z týchto predmetov.
19.Žiakovi, ktorý neúspešne vykonal maturitnú skúšku z viac ako z dvoch predmetov, alebo neúspešne vykonal maturitnú skúšku na niektorej opravnej skúške, môže školská maturitná komisia povoliť opakovať celú maturitnú skúšku.
20.Žiakovi, ktorý úspešne vykonal maturitnú skúšku, sa vydá vysvedčenie o maturitnej skúške najneskôr do piatich dní od konania poslednej časti maturitnej skúšky.
Záverečná skúška pozostáva z týchto častí v nasledujúcom poradí:
- písomná časť • praktická časť
- ústna časť.
V písomnej, praktickej a ústnej časti ZS sa overujú vedomosti žiaka vo vyžrebovanej téme.
Jednotlivé časti ZS musia vychádzať z cieľových požiadaviek schváleného štátneho vzdelávacieho programu, pričom ich obsah je koncipovaný tak, aby žiak mal možnosť preukázať naplnenie kritérií hodnotenia.
Cieľom písomnej časti ZS je overiť úroveň teoretických vedomostí a poznatkov vychádzajúcich z cieľových požiadaviek štátneho vzdelávacieho programu.
Cieľom praktickej časti ZS je overiť úroveň osvojených zručností a spôsobilostí žiakov a ich schopností využiť získané teoretické poznatky a vedomosti pri riešení konkrétnych praktických úloh komplexného charakteru.
Cieľom ústnej časti ZS je overiť úroveň teoretických vedomostí a poznatkov.
ZS pozostáva z komplexných tém vytvorených z cieľových požiadaviek vychádzajúcich zo štátneho vzdelávacieho programu s aplikáciou na konkrétny učebný odbor. Ďalšie podrobnosti o ZS sú upravené platnými predpismi MŠ SR.
Hodnotenie záverečných skúšok
Hodnotenie ZS je proces skompletizovania a interpretovania údajov a dôkazov o výkone žiakov. Špecifikuje, aké dôkazy o výkone žiaka sa majú vytvoriť, ako majú byť interpretované výstupné informácie a akým spôsobom sa majú zaznamenať. Je konečným rozhodnutím o výkone žiaka a ich cieľom je certifikácia.
Hodnotenie je jednou z najvýznamnejších činností kontroly vzdelávania, ktorou sa zisťujú a posudzujú výsledky vzdelávania. Kontrola vzdelávania sa skladá:
- zo zisťovania výsledkov vzdelávania, preverovanie alebo skúšanie žiakov, počas ktorého meriame ich výkon a zisťujeme, čo žiak vie, a čo nevie alebo čo by mal vedieť. Ide o zisťovanie stupňa cieľov vzdelávania – skúšanie žiakov,
- posúdenie výsledkov vzdelávania, hodnotenie, čiže porovnanie výsledkov činnosti žiakov zistených preverovaním podľa určených požiadaviek, noriem, kritérií, atď. – hodnotenie žiakov.
V systéme hodnotenia výsledkov ZS sa sledujú:
- vedomosti (fakty, pojmy, princípy, zákony, teória, atď.) sú osvojené (pochopené, zapamätané), poznatky o cieľoch, spôsoboch, požadovaných výsledkoch akejkoľvek cieľavedomej činnosti, • zručnosti ako schopnosť vykonávať určitú pracovnú činnosť alebo súbor pracovných činností. Sú súborom relevantných vedomostí a skúseností potrebných pre výkon špecifickej práce alebo úlohy. Sú všeobecné (generické, základné), špecifické odborné,
- spôsobilosti (kompetencie) sú schopností vykonávať určitú pracovnú činnosť alebo súbor činností na určitej úrovni výkonu. Sú preto súhrnom vedomostí, zručností a postojov.
Kritériá hodnotenia vzdelávacích výstupov
Rozsah a obsah úloh záverečnej skúšky zahŕňa komplexný učebný obsah teoretickej a praktickej prípravy.
Písomná časť ZS
1.porozumenie otázke ,
2.správne používanie odbornej terminológie,
3.správnosť a komplexnosť odpovede,
Ústna časť ZS
- porozumenie téme,
- správne používanie odbornej terminológie,
- vecnosť, správnosť a komplexnosť odpovede,
- samostatnosť prejavu,
- schopnosť praktickej aplikácie teoretických poznatkov.
Praktická časť ZS
- pochopenie úlohy,
- analýza úlohy,
- voľba postupu,
- správny výber náradia, materiálov, surovín a pod. ,prístrojov, strojov a zariadení,
- organizácia práce na pracovisku,
- dodržiavanie noriem, hygieny a pravidiel bezpečnosti práce, 7. ochrana životného prostredia, 8. výsledok práce.
5. UVOLŇOVANIE ŽIAKOV Z VYUČOVANIA
- Žiak je povinný dochádzať do strednej školy pravidelne a včas podľa rozvrhu hodín a zúčastňovať sa na vyučovaní všetkých povinných voliteľných vyučovacích predmetov a nepovinných vyučovacích predmetov, ktoré si zvolil.
- Ak sa neplnoletý žiak nemôže zúčastniť na vyučovaní pre dôvody vopred známe, požiada rodič alebo iný zákonný zástupca žiaka triedneho učiteľa alebo majstra odbornej výchovy o uvoľnenie z vyučovania.
- Ak sa neplnoletý žiak nemôže zúčastniť na vyučovaní pre nepredvídaný dôvod je zákonný zástupca, príp. vychovávateľ povinný bez zbytočného odkladu oznámiť triednemu učiteľovi alebo majstrovi OV dôvod neprítomnosti. Pri návrate na vyučovanie je neplnoletý žiak povinný predložiť triednemu učiteľovi alebo majstrovi OV ospravedlnenie podpísané zákonným zástupcom alebo jeho vychovávateľom. Ak neprítomnosť žiaka pre chorobu trvá dlhšie ako 3 vyučovacích dní, predloží žiak potvrdenie lekára.
- Neprítomnosť žiačky pre tehotenstvo a materstvo sa ospravedlňuje rovnako ako neprítomnosť pre chorobu.
- Plnoletý žiak sa ospravedlňuje sám, spôsobom uvedeným v § 144 ods.11.
- Triedny učiteľ alebo majster OV ospravedlní neprítomnosť žiaka na vyučovaní na základe ospravedlnenia podpísaného zákonným zástupcom, vychovávateľom alebo lekárom. Ak neprítomnosť žiaka pre chorobu opakuje častejšie, môže triedny učiteľ alebo majster OV vyžadovať potvrdenie lekára aj za kratšie obdobie.
- Riaditeľ strednej školy môže uvoľniť žiaka z vyučovania povinného predmetu alebo od telesných úkonov spojených s vyučovaním niektorých predmetov na základe vyjadrenia príslušného lekára a ak ide o žiaka so zmenenou pracovnou schopnosťou, na základe vyjadrenia posudkového lekára sociálneho zabezpečenia. Pri uvoľňovaní od vyučovania telesnej výchovy sa postupuje podľa osobitných predpisov.
- Žiaka nemožno uvoľniť na celý školský rok alebo jeho prevažnú časť od vyučovania povinných predmetov, ktoré majú rozhodujúci význam pre odborné zameranie absolventa. Predmety určuje riaditeľ strednej školy.
- Riaditeľ strednej školy môže povoliť prerušenie štúdia žiakovi, ktorý splnil povinnú školskú dochádzku, na žiadosť jeho zákonného zástupcu, ak ide o plnoletého žiaka, na jeho žiadosť, najviac na tri roky, riaditeľ školy je povinný na základe žiadosti žiačky alebo jej zákonného zástupcu prerušiť štúdium pre tehotenstvo a materstvo alebo jej povoliť štúdium podľa individuálneho učebného plánu.
- Vzdelávanie podľa individuálneho učebného plánu môže riaditeľ školy povoliť žiakovi s nadaním alebo podľa závažných dôvodov, najmä tehotenstva a materstva. Individuálny učebný plán môže riaditeľ školy povoliť aj iným žiakom.
- V osobitných prípadoch, ak to dovoľuje charakter učiva, umožní riaditeľ strednej školy na žiadosť žiaka, ak nie je plnoletý so súhlasom zákonného zástupcu a po odporúčaní príslušného lekára zdravotne postihnutému alebo dlhodobo chorému žiakovi (§ 24 ods. 6) prípravu a vykonanie komisionálnych skúšok v určených termínoch.
- Riaditeľ strednej školy umožní na žiadosť žiaka a ak ide o neplnoletého, so súhlasom zákonného zástupcu, mimoriadne nadanému a talentovanému žiakovi prípravu a vykonanie skúšok podľa individuálneho študijného plánu.
- Riaditeľ strednej školy môže po posúdení učebných plánov a po prerokovaní v pedagogickej rade povoliť žiakovi absolvovať časť štúdia na odbornej škole v zahraničí. Štúdium v zahraničí môže povoliť aj opakovane, ale vždy len po úspešnom ukončení ročníka. V prípade potreby uloží žiakovi povinnosť vykonať skúšky najviac z troch predmetov, pričom rozdielová skúška z vyučovacieho jazyka je povinná.
- Ak žiak, ktorý splnil povinnú školskú dochádzku, chce zanechať štúdium, oznámi to písomne riaditeľovi strednej školy, ak je žiak maloletý, písomné oznámenie podá jeho zákonný zástupca.
Túto zmenu nahlási riaditeľ školy do školského registra podľa § 157 ods. 3 písm. b)
- Ak žiak prestáva byť žiakom strednej školy dňom, ktorý nasleduje po dni, keď riaditeľovi strednej školy bolo doručené oznámenie o zanechaní štúdia.
III. ŠKOLSKÝ PORIADOK NA ÚSEKU TEORETICKÉHO VYUČOVANIA
- ORGANIZÁCIA VYUČOVACÍCH HODÍN
- Vyučovanie v škole sa začína a končí zvonením. Pred každou vyučovacou hodinou si žiaci pripravia v triede potrebné veci na vyučovanie.
- Vyučovacia hodina trvá 45minút.
Organizácia vyučovania:
1.
hodina
8,00
–
8,45
2.
hodina
8,50
–
9,35
3.
hodina
9,45
–
10,30
4.
hodina
10,35
–
11,20
5.
hodina
11,40
–
12,25
6.
hodina
12,30
–
13,15
7.
hodina
13,20
–
14,05
8.
hodina
14,10
–
14,55
9.
hodina
15,00
–
15,45
-
- Medzi štvrtou a piatou hodinou dopoludňajšieho vyučovania je obedová prestávka.
- Vyučovacie hodiny a prestávky sú záväzné a je ich možno meniť iba so súhlasom riaditeľa školy.
IV. ŠKOLSKÝ PORIADOK NA ÚSEKU PRAKTICKÉHO VYUČOVANIA
- ORGANIZÁCIA ODBORNÉHO VÝCVIKU NA OV
- Vyučovacia hodina foriem praktického vyučovania trvá v školách a školských zariadeniach 45 minút. Ak sa formy praktického vyučovania uskutočňujú v iných ako školských zariadeniach, trvá vyučovacia hodina 60 minút. V praktickom vyučovaní učebných odborov a študijných odborov stredných odborných škôl je vyučovacou jednotkou vyučovací deň. Vyučovací deň v prvom a druhom ročníku trvá najviac šesť hodín, v treťom a štvrtom ročníku študijných odborov trvá najviac sedem hodín. Podľa miesta výkonu OV pracovná doba sa určí pokynom riaditeľa školy na každý školský rok.
- OSOBITNÉ POVINNOSTI ŽIAKOV NA ODBORNOM VÝCVIKU
- Podporuje úsilie pracovníkov školy. Pomáha rozvíjať tradície školy, utvárať správny žiacky kolektív.
- Správa sa podľa zásad spoločenského spolunažívania a k spolužiakom sa správa priateľsky, slušne, pomáha im v práci. Pre mladších žiakov je dobrým príkladom v plnení si povinností a v správaní.
- Žiak vyká všetkým pracovníkom školy. Oslovuje ich pán, pani. K osloveniu pedagogických pracovníkov pripája služobný titul (pán majster, pán zástupca,...).
- Na pracovisko OV prichádza žiak najmenej 5 minút pred začiatkom pracovnej doby.
- Pri odbornom výcviku sa zdržuje len na pracovisku a mieste určenom majstrom OV počas celého vyučovania.
- Žiak vykonáva len práce, ktoré súvisia s tematickým plánom v OV. Zodpovedne plní príkazy majstra OV, ku ktorému je pridelený.
- Dodržiava osobnú hygienu a hygienické opatrenia. Dbá na hospodárne zaobchádzanie s pitnou vodou.
- Dodržiava predpisy o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci. Zúčastňuje sa pravidelne školení OBP a PO. Na odbornom výcviku nosí pracovný odev a obuv v súlade s predpismi OBP.
- Stará sa o majetok školy, chráni ho pred poškodením a stratou. Každú škodu alebo stratu nahlási majstrovi OV.
V. ORGANIZOVANIE ŠKOLSKÝCH VÝLETOV A EXKURZIÍ
- Exkurzie uvedené v základných pedagogických dokumentoch sú súčasťou výchovy a vzdelávania žiakov stredných škôl. Školské výlety sa môžu organizovať raz v školskom roku a trvajú najviac dva vyučovacie dni. Pre žiakov, ktorí sa výletu nezúčastnia, zabezpečí riaditeľ školy náhradné vyučovanie. Každý školský výlet, exkurzia, výcvikový zájazd alebo iné hromadné školské podujatie musí byť organizačne dôsledne zabezpečené.
Plán organizačných opatrení vopred pripraví pedagogický pracovník poverený vedením akcie a predloží ho riaditeľovi školy na schválenie najneskôr 3 dni pred exkurziou, výletom.
Plán musí obsahovať:
-
- názov a zámer akcie,
- termín, trasu a miesto pobytu,
- zoznam účastníkov, z toho zoznam žiakov a príslušný pedagogický dozor,
- miesto a hodinu zrazu, miesto a približnú hodinu návratu,
- spôsob dopravy,
- podrobný program na každý deň,
- podmienky stravovania a ubytovania, osobitné bezpečnostné opatrenia, rozpočet a spôsob úhrady,
- spôsob poistenia osôb.
- Na výletoch, exkurziách, výcvikových zájazdoch sa môžu zúčastniť len žiaci, ktorých zdravotný stav vyhovuje podmienkam a programu akcie.
- Učiteľom alebo iným pedagogickým pracovníkom, ktorí sú poverení vedením výletu sa zakazuje brať so sebou vlastné deti, ak nie sú žiakmi príslušných tried zúčastňujúcich sa na výlete, exkurzii.
- Žiakov, ktorí sa zúčastňujú na výletoch, exkurziách treba vopred poučiť o celom programe, organizačných opatreniach výletu, exkurzie o primeranom výstroji, správaní sa počas výletu, exkurzie, dodržaním predpisov BOZ a PO.
- Po skončení exkurzie, výletu, prípadne inej hromadnej akcie je povinný vedúci akcie podať
ihneď ústne správu zástupcovi školy, písomne priložiť k cestovnému príkazu.
- Povinnosťou vedúceho je skontrolovať výstroj a vybavenie žiakov. Na výletoch možno povoliť kúpanie len na kúpaliskách schválených okresným hygienikom. Pri plaveckom výcviku alebo kúpaní v hlbokej vode môže do vody vstúpiť najviac 10 žiakov pod dozorom jedného učiteľa.
- Počas exkurzie, turistického kurzu alebo školského výletu tvorí skupinu jedného pedagogického zamestnanca najviac 25 žiakov. Jedno lyžiarske družstvo najviac 15 žiakov a jedno snoubordingové družstvo najviac 10 žiakov. Jedno plavecké družstvo najviac 10 žiakov. Pri organizovaní školského výletu do hôr je to maximálne 12 žiakov a pri akciách do zahraničia najviac 15 žiakov.
- Na výletoch, exkurziách a iných podujatiach organizovaných školou ako i v škole sa prísne zakazuje piť alkoholické nápoje, fajčiť alebo užívať omamné prostriedky.
- Žiaci, ktorí sa týchto akcií z akýchkoľvek dôvodov nezúčastnia, musia absolvovať náhradné vyučovanie podľa rozhodnutia riaditeľa školy a pokynov triedneho učiteľa.
VI. VŠEOBECNÉ A ZÁVEREČNÉ USTANOVENIA
- Žiakom školy sa zakazuje zúčastňovať sa na činnosti akýchkoľvek zákonne neregistrovaných organizácií.
- Každý žiak je reprezentantom školy, a preto sa správa a koná tak, aby šíril dobré meno školy na verejnosti. Školský poriadok školy je záväzný pre každého žiaka aj počas prázdnin.
- Školský poriadok školy nadobúda účinnosť dňom 22. októbra 2018
-