Prezentácia nových odborov školy.
EXKURZIA – SND BRATISLAVA, W. Shakespeare: Macbeth
Dňa 18.10.2023 sme sa zúčastnili exkurzie do Bratislavy. V predpoludňajších hodinách smenavštívili Dóm Sv. Martina, ktorý je najvýznamnejším a najväčším kostolom v Bratislave.Dôstojný pán Slepčan nám poodhalil históriu a výnimočnosť tejto katedrály, ktorá sa spájas korunováciou mnohých panovníkov z obdobia Rakúsko-uhorskej ríše.Po skončení prvej prehliadky sme sa presunuli do Starej radnice, ktorá je najstaršou budovouv Bratislave. Príjemná pani lektorka nám dala možnosť si túto krásnu historickú budovuprejsť z vnútra, kde sme sa mohli pokochať napríklad výhľadom na Bratislavský hrad, alebosi pozrieť mučiareň v podzemnej časti. V priestoroch radnice sme mali možnosť pozorovaťzaujímavé exponáty a krásne historické fresky, ktoré zdobili stropy budovy. Fascinujúcoučasťou bola interaktívna stavba Starej radnice pomocou drevených puzzle skladačiek, podľavýstavby budovy v rôznych storočiach.Cestou sme sa prešli aj cez mestskú časť Staré mesto, kde sme si mohli ísť oddýchnuť prišálke kávy, kakaa alebo čaju, aby sme sa zahriali.Zvyšok večera sa niesol v slávnostnom duchu. Pozreli sme si predstavenie od WilliamaShakespeara: Macbeth. Činohra je jedna z najslávnejších tragédií o lákavom, no zhubnompokušení získať absolútnu moc, vďaka ktorej človek všetko stratí. Aké je zradiť dôveruvšetkých, ktorí sú nám nablízku, dokonca i seba samého? Jednoduché riešenia neexistujú. Krvz rúk nezmyje nik. Muž, ktorý má všetko a chce ešte viac. Škótska tragédia bola odohranáznámymi súčasnými hercami (Petra Vajdová, Alexander Bárta, Róbert Roth, Ľuboš Kostelný,Roman Poláčik a iní). Na konci predstavenia bol ich vynikajúci herecký výkon odmenenýobrovským potleskom.Z exkurzie sme si všetci odniesli nezabudnuteľné spomienky, za ktoré chceme poďakovaťpánovi riaditeľovi a pani učiteľkám.
Simona Katrušinová IV.A
3
Nové digitálne vybavenie
Digitálne vybavenie je hlavnou aktivitou národných projektov edIT 1 a edIT 2. V rámci aktivity sa zabezpečujú notebooky a konvertibilné zariadenia pre pedagogických a odborných zamestnancov, tablety pre žiakov, notebooky pre žiakov stredných škôl a študijné miestnosti v školách a stredoškolských internátoch.
Národný projekt edIT je „potrebné chápať ako kompenzačný krok reagujúci na pandémiu, ktorý berie do úvahy ďalšie možné prerušenie vyučovania v školách“. Zároveň je to podľa ministerstva aj krok v rámci celkového prispôsobovania sa výchovno-vzdelávacieho procesu aktuálnym potrebám vo vzdelávaní, a to najmä podporou rozvoja digitálnych zručností žiakov a učiteľov a postupného nástupu hybridného vzdelávania.
Naša škola obdržala 25 kusov notebookov, 25 tabletov a vybavenie študovne pre našich študentov.
Noc výskumníkov
Festival vedy Noc výskumníkov je najväčšou celoeurópskou iniciatívou zameranou na popularizáciu výskumu a inovácií. Tento rok sa uskutočnil 29. septembra.
Cieľom podujatia je priblíženie práce vedcov, dosiahnutých výstupov a možností ich reálneho uplatnenia v každodennom živote širokej verejnosti. Zároveň je to snaha zlepšiť porozumenie o vplyve a dopade práce výskumníkov a inovátorov na životy mnohých ľudí.
Podujatie celý deň sprevádzal priamy prenos sprievodných prednášok z Bratislavy, ktoré sme sledovali na hodinách chémie, ale aj počas veľkej prestávky.
Vďaka sprievodnej akcii Vedecký kurier si naši žiaci mohli vyskúšať experimenty s názvom "Oceán v skúmavke", teda sme uskutočnili filtráciu a elektrolýzu vody, ale sme aj vyrábali vodík.
-- S pozdravom
Kuťka Hlozáková