Pomaturitné štúdium

6310 Q FINANCIE

Študijný odbor financie je nedostatkový odbor, orientovaný na prípravu absolventov zameraním na získavanie teoretických vedomostí podporených a doplnených praktickými zručnosťami v oblasti bankovníctva, finančníctva a služieb poskytovaných daným odborom na trhu práce. Odborné vzdelávanie poskytuje absolventom komplexné vedomosti v oblasti ekonomiky, finančného plánovania, bankovníctva, poisťovníctva, účtovníctva, základov marketingu a manažmentu. Vyučovanie informatiky, práva, burzovníctva a finančníctva vytvára solídne odborné zázemie potrebné pre odborný rast absolventa a zabezpečuje mu schopnosť orientácie v daných odboroch na konkrétnom pracovnom zaradení. Teoretické odborné vzdelávanie je podporené aktívnou účasťou absolventov na konkrétnych projektoch. Ťažiskovým momentom pri komplexnom vzdelávaní absolventov je možnosť aplikovať získané teoretické vedomosti v praxi pri vykonávaní konkrétnych pracovných postupov na konkrétnom, reálnom pracovisku.

Príprava absolventa je zameraná hlavne na praktickú stránku výučby s cieľom adaptácie absolventa na trhu práce u širokého spektra podnikateľských subjektov. Všeobecne sú študenti pripravovaní pre vyššie riadiace funkcie v stredných a malých spoločnostiach, alebo pre funkciu stredného a vyššieho manažmentu vo veľkých podnikoch a organizáciách, finančných inštitúciách, bankách a poisťovniach. Teoretická príprava je orientovaná na odborné predmety ako: financie, podnikové financie a účtovníctvo, verejné financie a dane, základy poisťovníctva a bankovníctva, základy podnikového a finančného manažmentu a základy etiky a komunikácie.

Odbor štúdia umožňuje absolventom uplatniť sa v zamestnaní, ako aj v samostatnom podnikaní, kde sa vyžaduje v značnej miere samostatnosť, praktická činnosť, odbornosť, vyššia úroveň teoretickej prípravy a flexibility. Cieľom školy je umožniť študentom nadobudnúť odborné vedomosti, zručnosti a získať schopnosti dôležité pre samostatnú odbornú činnosť. Súčasťou trojročného vyššieho odborného štúdia je aj odborná jazyková príprava. Kvalifikovaní a skúsení pedagógovia usmerňujú študentov a motivujú ich k samoštúdiu, k tímovej práci, ale i k vytváraniu vlastnej iniciatívy. Vyššia odborná škola otvára vzdelávacie možnosti pre mladých ľudí – maturantov, ktorí dávajú prednosť štúdiu s prevažne praktickým zameraním s dobrým teoretickým a etickým základom a dobrou jazykovou prípravou. Štúdium končí absolventskou skúškou, ktorá pozostáva z praktickej časti – obhajoba absolventskej práce, a z teoretickej časti – ústna skúška len z odborných predmetov.