Medzinárodná spolupráca

Medzinárodný projekt stredných škôl “Building Bridges, not Borders” (Stavanie mostov, nie hraníc) je zameraný na interkultúrnu komunikáciu.

Jazyk ako základný komunikačný nástroj zohráva nevyhnutnú úlohu v edukačnom procese nakoľko cieľom každej vzdelávacej inštitúcie je, aby jej absolventi boli expertmi vo svojom študijnom odbore s kvalitatívnymi komunikatívnymi a cudzojazyčnými zručnosťami, ako aj s adekvátnou mierou porozumenia kultúry, histórie, postojov a hodnôt iných národov. Základom medzinárodného projektu je komunikácia v rôznych cudzích jazykoch a kultúrna uvedomelosť k iným národom.

Stredná odborná škola obchodu a služieb Zlaté Moravce sa zapojila do Medzinárodnej konferencie a spolupráce za účasti nasledujúcich škôl:

1. BBS v Alfelde, Nemecko;
  2. Škola 1288 v Moskve, Rusko;
  3. Lycée Sainte Marthe Chavagnes v Angoulême, Francúzsko;
  4. Škola “Divosvit” v Malaya Bielozerka, Región Zaporijja, Ukraina;
  5. Vilniaus Santaros Gimnazija vo Vilnuse, Litva;
  6. Stredná odborná škola obchodu a služieb v Zlatých Moravciach, Slovensko;
  7. Lycée Technique Privé Rural Claire Champagne v Segonzac, Francúzsko.

Jednotlivé stredné školy postupne prezentovali svoje profesné zameranie a úspechy. Následne po Medzinárodnej konferencii na základe svojho záujmu žiaci začali pracovať v online priestore v medzinárodných „chat-groups“, skupinách zameraných na nasledujúce témy:

•          hudba a koncerty;

•          kino a filmy;

•          šport and hry;

•          regionálna kuchyňa and varenie;

•          miestne tradície;

•          lingvistika a história;

•          geografia.

Prostredníctvom online aplikácií MS Teams, Zoom, Facebook, WhatsApp, Messenger sa žiaci v štvortýždňových periódach stretávajú vo svojich „chat-groups“ a diskutujú nimi zvolené témy pod mentorských okom pedagóga.

Diverzita zdieľania informácií v multinárodných sekciách prináša benefity do vzdelávacieho procesu cudzích jazykov i medzipredmetových vzťahov a otvára bránu mladej generácie do multikultúrnej spoločnosti.

Výsledkom spoločného spoznávania v online priestore budú stretnutia organizované jednotlivými školami vo svojich krajinách.

ERASMUS PLUS PROJEKT

Víziou našej školy je byť školou, ktorá zachováva programy a postupy vychádzajúce z dlhoročných tradícií a zároveň rozvíja nové trendy, školou, ktorá pripraví žiakov na reálny život. Chceme pripravovať profesionálov vo svojom odbore tak, aby sa čo najlepšie uplatnili na pracovnom trhu.

Snažíme sa prepájať teóriu s praxou. V neposlednom rade chceme, aby boli naši absolventi odborníkmi nielen na národnej, ale aj na Európske úrovni. Preto chceme žiakom poskytnúť možnosti nadobúdania praktických, odborných a jazykových skúseností. Tomu podriaďujeme aj aktivity našej školy.

Jednou z takýchto aktivít je náš projekt „ TRADÍCIE V NOVOM ŠATE“. V tomto školskom roku sme žiadali o grant v rámci Erasmus plus KA1, aby sme tento projekt mohli uskutočniť.

Vycestovanie študentov a pedagogických zamestnancov do 2 štátov EU, Talianska a Malty, a absolvovanie odbornej praxe a hospitácií v týchto krajinách sú náplňou nášho projektu " Tradície v novom šate ". Projekt zároveň slúži ako prostriedok na dosiahnutie dlhodobejších cieľov.

Účastníkmi mobilít je 8 žiakov študijného odboru obchod a podnikanie, 6 žiakov učebného odboru kuchár a štyria pedagógovia našej školy.

Žiaci odboru kuchár sa zúčastnia mobility v Talianskej Umbrii, kde má náš partner Azzurra svoje sídlo. Je to poľnohospodársky región zameraný na agroturistiku a lokálnu kuchyňu, takže je veľmi vhodný pre odbor kuchár. V súčasnosti je umenie gastronómie čoraz populárnejšie. Talianska kuchyňa patrí jednoznačne medzi svetovú špičku a pre našich študentov je táto mobilita skvelá príležitosť ako sa učiť umeniu gastronómie priamo v Taliansku a vlastnou skúsenosťou.

Študenti odboru obchod a podnikanie sú účastníci mobility na Malte. Malta je krajina, ktorá okrem silného zázemia vo výučbe angličtiny ako cudzieho jazyka, vyniká dlhou tradíciou a kvalitnými službami v oblasti turistického ruchu, hoteliérstva, ale aj obchodných činností a marketingu. Kde inde môžu študenti trénovať a skvalitňovať svoje vedomosti a zručnosti v týchto oblastiach ako práve v kvalitných hoteloch a inštitúciách?

Účastníkmi tretieho turnusu mobilít sú 4 pedagógovia našej školy, ktorí sa plánujú odborne vzdelávať formou job shadowing na Turistickom Inštitúte. Nakoľko jedným z cieľov našej školy je poskytovať kvalitnú prípravu študentov, je dôležité zamestnávať kvalitných a vzdelaných učiteľov. Pozorovaním práce pedagógov v inej kultúre a vlastnou skúsenosťou je možné skvalitnenie profesijných kompetencií pedagogických pracovníkov. V neposlednom rade je dôležité, rovnako ako u žiakov, vzdelávať sa aj v oblasti komunikácie v cudzom jazyku.

Vzdelávacie jednotky, ktoré si majú účastníci osvojiť sú definované v nástroji ECVET, teda jednotkách výsledkov učenia. Je vypracovaný pre každý odbor a spolu s hodnotiacim formulárom je súčasťou prílohy k žiadosti projektu. Výsledky vzdelávania zodpovedajú typu odboru toho ktorého účastníka a obsahuje súbor konkrétnych zručností, vedomostí a návykov, ktoré si má študent v priebehu stáže osvojiť.

Realizácia mobilít a následný pozitívny prínos prispeje k dlhodobejším cieľom. Chceme sa stať zariadením, ktoré bude uspokojovať dopyt po pestrej ponuke zdravých jedál, využívajúcich miestne suroviny.

Chceme využívať nové technológie v gastronómii. Chceme doplniť učebné osnovy o nové výukové pomôcky a učebné materiály. Veríme vo zvýšenie záujmu profesionálnej verejnosti o našich absolventov a v rozvoj medzinárodných partnerstiev