Výchovné poradenstvo

Plán práce výchovného poradcu

Výchovný poradca: PaedDr. Rastislava Chrenová

Školský rok : 2018 /2019

Práca v oblasti výchovného poradenstva je zameraná na informovanie a propagovanie cieľov výchovno- vzdelávacej sústavy u žiakov, rodičov i pedagógov. Výchovné poradenstvo sa orientuje na konzultácie v oblasti vzdelávacej, osobnostnej a na riešenie individuálnych problémov žiakov s využívaním poradenských služieb centra pedagogicko – psychologického poradenstva a prevencie  a špeciálno- pedagogickej poradne. Vychádzajúc z hlavných úloh školy v rámci výchovno- profesijnej práce je pozornosť venovaná aj mravnému, intelektuálnemu vývoju žiakov, hodnotovej orientácii a príprave na štúdium na vysokej škole.Výchovný poradca v spolupráci s koordinátorom prevencie drogových závislostí realizuje svoju prácu na základe princípov  Národného programu boja proti drogám v súlade s Európskou stratégiou boja proti drogám v rezorte školstva.

Za hlavné úlohy výchovného poradcu v školskom roku 2017 / 2018 považujem:

1. Monitorovať správanie žiakov, zmeny v správaní hodnotením atmosféry v triedach na pracovných poradách, konzultáciou s vyučujúcimi a rodičmi a formou dotazníka.

2. V zmysle Dohovoru o právach dieťaťa zabezpečovať priebežné sledovanie a aktívnu ochranu detí pred nežiadúcimi javmi ako sú záškoláctvo, agresívne prejavy, násilie, šikanovanie, delikvencia, zneužívanie návykových látok, prejavy xenofóbie a rasizmu.

3. Spolupracovať s Centrom PPP a prevencie pri zabezpečovaní úloh výchovného poradenstva.

4. Zabezpečiť odbornú garanciu pri školských preventívnych programoch.

5. Pri integrovanom vzdelávaní žiakov so špeciálnymi výchovno- vzdelávacími potrebami postupovať podľa príslušných materiálov. Uplatňovať informatívno- metodický materiál Výchova a vzdelávanie žiakov so špeciálnymi výchovno- vzdelávacími potrebami v SŠ . V problematike školskej integrácie je nutné postupovať komplexne v zmysle zákona o výchove a vzdelávaní /školský zákon /a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a pri jeho uplatňovaní , vrátane uplatňovania jeho vykonávacích predpisov, ktorými sú vyhlášky ministerstva školstva, riadiť sa aktuálnymi Pedagogicko- organizačnými pokynmi vydanými ministerstvom školstva na jednotlivé školské roky v súlade s platnou legislatívou.

6. V spolupráci s triednymi profesormi viesť evidenciu nadaných a talentovaných žiakov, podporovať ich v mimoškolskej činnosti.

7. Sledovať a viesť evidenciu absolventov na trhu práce.

8. Uplatňovať jednotnú koncepciu a postupovať pri ukladaní výchovných opatrení.

9. Zabezpečiť materiál, poskytnúť informácie a zúčastniť sa Dňa otvorených dverí na jednotlivých VŠ podľa ponuky a aktuálnej potreby. Pomoc pri vypĺňaní prihlášok na VŠ.

10. Zrealizovať návštevu divadelného predstavenia s tematikou ľudských práv.

11. Zabezpečiť besedy s odborníkmi a odbornou garanciou a tematikou prednášky Ochrana pred nežiaducimi javmi, xenofóbia, opatrenia proti šíreniu drog na škole, ochrana pred zneužívaním atď.

12. Individuálne konzultácie so žiakmi a zákonnými zástupcami.

13. Zúčastniť sa na prednáškach a seminároch za účelom skvalitnenia práce v oblasti poradenstva v profesionálnej orientácii, vzťahu rodiny a školy, komunikácii rodič- žiak- učiteľ.

14. Spolupracovať s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny.

15. Úzko spolupracovať s koordinátorom protidrogovej prevencie , riešiť vzniknuté problémy, spolupracovať s príslušnými inštitúciami a podieľať sa na eliminovaní vzniknutých problémových javov.

16.V spolupráci  s vedením školy zabezpečiť Deň otvorených dverí pre žiakov základných škôl a ich zákonných zástupcov, propagovať jednotlivé študijné a učebné odbory.

September 2018

- prehľad záujmov žiakov 1. ročníka

- pripraviť návrh besied a prednášok pre jednotlivé ročníky v spolupráci s koordinátorom

drogových závislostí